Mięso (drób i białe mięso)

Sauvignon Blanc

Po ukończeniu studiów winiarskich w Dijon i pracy za granicą w RPA i Australii, młody winiarz Florian Mollet przejął rodzinną winnicę w 2000 roku z zamiarem uczynienia z niej jednej z największych posiadłości w Sancerre. Miał trochę przewagi, biorąc pod uwagę, że Mollet kontroluje winnicę Clos du Roc de l’Abbaye, jedną z największych terroir w Sancerre, która jest w posiadaniu rodziny od 1850 roku.

Tutaj mamy do czynienia z subtelnym sauvignon blanc z nutami kwiatu czarnego bzu, agrestu, pąków czarnej porzeczki i bukszpanu. Na podniebieniu świeże, harmonijne z dobrze wyważoną kwasowością. 

La Tortuga Veloz

Rocznik 2022 został uzany za doskonały dla szczepu Verdejo w apelacji Rueda. Tortuga to jego doskonały przykład.  100% Verdejo, w nosie aromaty świeżych owoców cytrusowych, białych owoców z odrobiną mentolu w tle. Na podniebieniu świeże i mineralne. Struktury dodaje długi czas spędzony na osadzie drożdżowym.

Puszta Libre

Claus Preisinger zrobił swoje pierwsze wino, gdy miał zaledwie 20 lat i szybko powiększył 3 hektary rodzinnych winnic nad jeziorem Neusiedlersee w Burgenlandzie (Austria) do 19 ha. Jest najmłodszym członkiem Pannobile, grupy stworzonej w celu promowania unikalnego charakteru terroir Burgenlandu i lokalnych odmian, a także obiecującym nowym austriackim producentem.

Puszta Libre! pochodzi z winnic położonych na północnym brzegu Jeziora Nezyderskiego na bardzo zróżnicowanych glebach piaszczysto-gliniastych, z krzemieniem, kwarcem, łupkiem i wapieniem. Opierając swoją pracę na zasadach biodynamicznych Rudolfa Steinera, Claus utrzymuje naturalną równowagę winnicy, stosując wyłącznie praktyki organiczne i biodynamiczne.

Puszta Libre  to cuvée, którego całe grona poddawane są maceracji węglowej z lekką ekstrakcją. Fermentacja odbywa się spontanicznie przy użyciu rodzimych drożdży, a wino starzeje się w 3000-litrowych kadziach. Ostatecznie wino jest butelkowane bez filtrowania, klarowania i dodawania siarki.

Wino gładkie, soczyste, owocowe, z odrobiną mineralności zdecydowanie należy pić schłodzone!

Keskese 2018

Piękne i eleganckie pinot noir z polskiej winnicy Dom Bliskowice zachwyca owocowym nosem, korzennością i ziemistością. Usta są delikatne i soczyste, zrównoważone. Pinot na najwyższym poziomie.

 

Orange Sauvignon Blanc

Sauvignon blanc z Nowej Zelandii w wersji pomarańczowej. Nos obfituje jak jego klasyczny kolega w owoce egzotyczne, trawiastość i mineralność. Usta natomiast zaskakują słonością i nutami herbacianymi. Wino intensywne, pełne, długie. Prawdziwa gratka dla amatorów tego szczepu.

Pinot Noir

Niekonwencjonalny Pinot, niedojrzałe truskawki, poziomki i wiśnie. Połączenie ziemistych aromatów wraz ze słodyczą wanilii i nutą tymianku. Miękkie, obfitujące w subtelną taninę, nieprześwitujący rubinowy kolor ponadto odświeżające w ustach.  

Kő Olaszrizling

Bogate i odważniejsze podejście do szczepu Olaszrizling z Somló. Wulkaniczna gleba określa cechy wina, jednak węgierski dąb przenosi wino w zupełnie inny wymiar. W nosie spotkamy intrygujące nuty limonki, gruszki, brzoskwini, melona, tostów i śmietanki z tostowym podniebieniem, masłem, wanilią, szałwią, owocami tropikalnymi i delikatnym posmakiem kamieni na finiszu.

Fermentowane i dojrzewane na rodzimych drożdżach w beczkach z węgierskiego dębu przez 6 miesięcy.

Prosecco Col Fondo

Prosecco Col Fondo, czyli wino nieklarowane i niefiltrowane. Dzięki temu uzyskujemy mętne prosecco, które wraz z upływem czasu zyskuje pełnie i głębie smaków. I tak świeże nuty typowe dla Prosecco pod koniec fermentacji rozwijają się stopniowo w coraz bardziej złożone nuty chrupiącego chleba i miąższu brzoskwini. Podobnie, początkowo łagodne, owocowe smaki zmieniają się z upływem miesięcy, stają się bardziej złożone i wytrawne z przyjemnym gorzkawym posmakiem. Piękny, kremowy perlage!

Wino bez dodatku siarczanów.

Battista

Etykieta przykuwająca uwagę, z nawiązaniem do okresu renesansu. Typowe Chardonnay z północnych Włoch. W smaku bardzo owocowe, z przewagą cytrusów i gruszek, jednak ze względu na proces leżakowania wina na osadzie drożdżowym, możemy wyczuć również aromaty woskowe i migdałowe. Wino mocno aksamitne. z piękną kwasowością i długim finiszem.

Papír Olaszrizling

Olaszrizling o klasycznej budowie i jasnożółtej barwie, pochodzący z wyjątkowego regionu winiarskiego o wulkanicznej glebie, zwanego Somló. Ta gleba (bazalt) określa i kształtuje cechy wina. Jest niezwykle świeże, rześkie i pełne energii z nutami zielonego jabłka, agrestu, cytryny, limonki, melona, kwiatu jabłoni, mokrych pestek i ziołowych właściwości. Na finiszu niechybnie zasolone i mineralne.

Fermentowane i dojrzewane na rodzimych drożdżach w stalowych kadziach technologią redukcyjną.

Juhfark Somló

Juhfark to autochtoniczna odmiana winorośli z regionu winiarskiego o wulkanicznej glebie Somló. Bladozłoty wygląd rozwija się wraz z aromatami moreli, melona, limonki, owoców tropikalnych, tostów, wanilii. Jest wytrawny, mineralny, chrupiący i żywy. Strukturę i całą siłę wina wyczujemy w dłuższej chwili po otwarciu.

Fermentowane i dojrzewane na rodzimych drożdżach w stalowych kadziach oraz beczkach z dębu węgierskiego przez 6 miesięcy.

Tragolargo Blanco

Piękna pomarańcz! Przetrzymywana na skórkach przez 1 miesiąc w mieszance stali nierdzewnej i betonu. Piękny jasny owoc z nutą taniny. Naprawdę dobrze zbalansowane wino z lekką goryczą cytrusów oraz delikatną słodyczą. Ultra pijalne, grożące szybkim opróżnianiem butelki 🙂

[vivino]157732618[/vivino]