Wina wytrawne

 

Najczęściej przyjmuje się, że wino wytrawne to trunek do czerwonym kolorze, któremu brakuje słodyczy. Nie pozostaje po nim słodki posmak cukru w ustach. Jest to niezwykle popularne wino. Podaje się je zwykle do dań głównych. Z winem jest tak samo jak z jedzeniem. Jednym bardziej pasują gorzkie smaki, inni wolą słodkie. Istotna jest praktyka w smakowaniu oraz degustowaniu wina. Warto zapoznać się z jego różnymi odmianami i nutami. Paradoksalnie samo określenie wino wytrawne, może zniechęcać do jego zakupu. Tekstura wina jest gęsta oraz przyjemna w dotyku. Co jednak powoduje, że ma ono charakterystyczny, gorzkawy posmak? Brak albo bardzo mała zawartość cukru. Wiele osób bardzo docenia oraz lubi to wino, które można dostać w naszej ofercie. Wino wytrawne może być białe lub czerwone. Jest mieszanką kwasowości oraz słodkich smaków. Nuta wina jest zależna głównie od winogron, z których zostało ono wyprodukowane, a dokładniej mówiąc od tego, kiedy owoce zostały zebrane. Czy były młode i przez to jeszcze mniej dojrzałe oraz bardziej kwaskowate, czy może zebrane w późniejszym czasie, całkowicie dojrzałe i słodkie? Wino wytrawne posiada również mniejszą ilość alkoholi, bo droższe nie reagują silnie, gdy zostanie do nich dodany cukier.

W jakich cenach jest u nas sprzedawane wino wytrawne? Na ceny wina wytrawnego ma wpływ wiele czynników. Są to głównie koszty produkcji, częstość występowania wina, jego status oraz wartość. W naszej ofercie znajdują się wina w różnych zakresach cenowych. Te wysokiej jakości są najczęściej droższe niż wina, które produkuje się niższymi kosztami. Osoby, które są wielbicielami wina są zazwyczaj skłonne zapłacić dużo więcej za rzadką jego odmianę, której poszukują od dłuższego czasu. Natomiast dla kogoś, kto szuka wina do obiadu, mniej kosztowne rodzaje alkoholu mogą być dużo bardziej odpowiednie. Wszystko jest zależne od indywidualnych potrzeb klienta. Mimo że wina w wyższych cenach standardowo określa się jako lepsze, decyzję o wyborze konkretnego wina, podejmuje zawsze klient. To jego gust oraz wyczucie smaku jest tutaj najważniejsze. Najlepsze wino, to to, które przypadnie do smaku Tobie lub Twojej rodzinie i znajomym.

Wina wytrawne – co możemy Ci zaoferować?

 

Wina wytrawne są najszerzej reprezentowaną grupą win na całym świecie. Bierze się to stąd, że są produkowane w prosty i naturalny sposób. Cały cukier znajdujący się w soku z winogron zamienia się podczas procesu fermentacji w alkohol oraz dwutlenek węgla. Ten ostatni składnik w winach musujących zatrzymuje się w butelce. W pozostałych przypadkach doprowadza się do jego ulotnienia, a uzyskany napój jest zwyczajnym winem wytrawnym. To znaczy takim, które nie ma w sobie praktycznie w ogóle cukrów. Wino wytrawne stanowi zgodnie z różnymi źródłami od 90 procent do 95 procent światowej produkcji. Również na Węgrzech jest to gatunek, który zdecydowanie dominuje. Mowa tutaj zarówno o winach białych, jak i czerwonych. Poza najbardziej znanymi, takimi jak wytrawne Tokaje i Bikaver, można w tej kategorii znaleźć również inne wina. Coraz bardziej popularne stają się regiony produkcji takie jak Badacsony (przede wszystkim wina białe stosunkowo lekkie), Somlo (koneserskie, wyjątkowo złożone wina białe), Sekszard (wina czerwone do wszystkiego) i Villany (czerwone, często bardzo wyrafinowane).

zobacz również

Wina słodkie

Wina półwytrawne

Degustacja wina