Francja i wina francuskie

Francja jest autorem winiarskiego alfabetu, choć wciąż zajmuje drugie miejsce po Włoszech pod względem eksportu. Mimo że reprezentuje tzw. Stary Świat, nadal rozdaje karty na rynku międzynarodowym. Potężne szczepy jak chardonnay czy pinot noir, tradycja szampańska i szlachetne terroir uplasowało Francję na miejscu lidera winiarskiej etykiety.

We francuskie regionach winiarskich mieszczą się jedne z najdroższych posiadłości na świecie. Nic dziwnego, skoro tutejsze grona zamieniają się w złoto! Wiekowe Burgundy robią furorę wśród kolekcjonerów. Francja jest różnorodna pod względem klimatu. Bordeaux i dolina Loary są pod wpływem Atlantyku, dolina Rodanu doświadcza klimatu śródziemnomorskiego, a w Burgundii dominuje klimat kontynentalny.

We Francji to region gra pierwsze skrzypce. Każde wino powinno odsłaniać charakter miejsca, czyli klimatu, nasłonecznienia, wysokości, skały macierzystej i obecnych tam metod produkcji. Francuski system apelacyjny chroni przede wszystkim specyfikę regionu.

Burgundy należą do najbardziej prestiżowych win świata, dlatego miewają zawrotne ceny. W temacie Burgundii na dobry początek warto zapamiętać trzy nazwy: Chablis, Côte de Nuits i Beaujolais. Są to nie tylko nazwy popularnych subregionów Burgundii, ale również nazwy wyjątkowych stylów wina.

Czerwonym winem płyną głównie dwa subregiony Côte de Nuits i Côte de Beaune. Prawie wszystkie Gran Cru (jeden z najwyższych znaków jakości parceli) leżą właśnie tutaj. Ze szczepu pinot noir wyciąga się tu to co najlepsze: fiołki, truskawki, trufle a nawet mokre liście. Czasem występuje w towarzystwie gamay, cabernet sauvignon i merlot. Powstają tu eleganckie i złożone wina, które mogą starzeć się przez dekady. Najważniejszymi apelacjami AOC tych subregionów są Marsannay, Fixin czy Gevrey- Chambertin, Aloxe-Corton, Volnay i Pommard.

W Burgundii rozkwitł też fenomen młodego wina Beaujolais Nouveau, które prezentuje młodzieńczą owocowość, a w smaku nieraz przypomina malinową gumę balonową. Powstaje ze szczepu gamay w krótkim czasie przy użyciu szybkiej fermentacji węglowej. Beaujolais to pierwsze gotowe wino w danym roku, to znaczy, że do sprzedaży wychodzi najszybciej, przez co ma też najkrótszą datę ważności. Co roku w trzeci czwartek listopada w barach na całym świecie rozlewa się właśnie Beaujolais, by celebrować święto młodego wina.

Mówią, że Chablis to najdoskonalsze chardonnay, lokalnie zwane beaunois. Wino ze 100% chardonnay powinno być bardzo wytrawne, lekkie, ale złożone, z niuansem mineralności. Wśród “Chablistów” wyróżnia się cztery kategorie: Petit Chablis (najprostsze owocowo-kwiatowe), Chablis (wyczuwalna mineralność, oprócz cytrusów znajdziemy tam jabłko, miętę, lukrecję), Chablis Premier Cru (często beczkowane, dlatego oprócz jabłuszka i moreli wyczuwalna kremowość, masło i przyprawy) i Chablis Grand Cru (produkowane przez tylko 7 parcel, prócz mineralności i owocu ukazują nuty miodowe, akacjowe).

Kolejną ojczyzna winiarstwa jest Bordeaux. Kupaż czerwonych szczepów cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc nazywany jest “klasyczną mieszanką bordoską”. Czasem dołączają do nich: petit verdot i malbec. Dominującymi aromatami w bordoskich winach są czarne owoce, śliwka, fiołki,  z dodatkiem cedru i grafitu. Czerwienie z Bordeaux są zazwyczaj zbudowanymi i tanicznymi winami. Biel reprezentuje w tej krainie sauvignon blanc, semillon i muscadelle. Białe wina smakują tu cytrusowo, agrestowo i rumiankowo.

 

Bordoski system apelacyjny należy do najtrudniejszych na świecie. Na początek, warto zapamiętać różnicę pomiędzy Bordeaux AOC (wina z całego obszaru regionu), a AOC Bordeaux Supérieur (mniejszy obszar z jeszcze lepszym terroir, w którym obowiązuje więcej zasad np. wina te mogą trafić do sprzedaży minimum rok po zbiorach)

Do najważniejszych apelacji AOC należą: Margaux, Sauternes, St-Emilion, St-Emilion Grand Cru czy Pomerol. Bordeaux rozsławiło również konkretny styl beczek do dojrzewania wina: małe Barrique sprawia, że trunek uzyskuje więcej aromatów drzewnych, dymnych i suszonych.

Ciekawym zjawiskiem jest Alzacja, zawieszona pomiędzy kulturą francuską a niemiecką. Wina z tego regionu poznacie po charakterystycznych smukłych butelkach typu Flutes.  Najsłynniejsze AOC to Alsace, Alsace Grand Cru, Edelzwicker, Vendange Tardive, Crémant d’Alsace. Tutejsze wina produkuje się zazwyczaj z białych szczepów gewurztraminer, muscat blanc, riesling i pinot gris.

 

Alzacki riesling to miód na serce winnych smakoszy. Powinien być wytrawny, ostry, mineralny, z nutami naftowymi. Wyróżnia się szczególnie na tle niemieckich Mozeli. Z kolei tutejsze gewurztraminery to prawdziwe perfumy wśród win. Niesamowicie aromatyczne trunki zbawiają tych, którzy w słodkich winach szukają głębszych doznań. Sporym ułatwieniem jest fakt, że na alzackich butelkach znajdziemy zazwyczaj nazwy szczepów.

Grzechem byłoby pominąć francuskie wina musujące. Oprócz szampana, metodą klasyczną wytwarza się też wszelkiego rodzaju Crémant’y. Swoja nazwę zawdzięczają kremowej konsystencji. „Crémant” pierwotnie zdobył sławę w Szampanii. Nazwa ta była używana do oznaczenia win mniej musujących niż szampany. Jednak od lat 80. Cremant uzyskał autonomię. Dziś „Crémant” jest winem musującym z różnych regionów Francji np. Crémant d’Alsace, Crémant de Bordeaux, Crémant de Bourgogne, Crémant de Die, czy Crémant du Jura.

Francja zawsze była kolebką europejskości i synonimem dobrego stylu.

Mimo zawiłości w klasyfikacji, skomplikowanych nazw i metod produkcji, podczas degustacji francuskiego wina czuć, że każda kropla jest przemyślana. Krótko mówiąc, efekt końcowy jest szałowy.

Dowiedz się więcej

Poczytaj również o innych winach. Lektura o winach nie dość, że zwarta i przyjemna to na dodatek przydatna.

Sprawdź nasze wina

Skoro już znasz już więcej teorii na temat win czerwonych, może warto przejść do wiedzy praktycznej. Zerknij na nasz katalog.