Naturalne

Chianti Classico Sangió

Michael Schmelzer, twórca tego wina jest nazywany jest Panem Sangiovese z uwagi na pasję z jaką oddaje się swojej pracy.  Sangio to jego drugie wino w ramach apelacji Chianti Classico,  które jest owocowe, lekkie i żywe oraz bliskie oryginalnemu smakowi winogron. Winifikowane do 70% w zbiornikach cementowych i do 30% w używanych kilka razy drewnianych beczkach oferuje czyste Sangiovese bez efektu przebeczkowania.

Można w nim wyczuć wiśnie, śliwki, bogaty kosz owocowych aromatów.
Lekko schłodzona butelka Sangió w ciepły letni wieczór – to jak spędzanie czasu z dobrym kumplem, który ma potencjał, by stać się prawdziwym przyjacielem w nadchodzących latach.

 

Tzingarella

Winnica Monte Bernardi znajduje się w Panzano, małej wiosce w sercu Chianti Classico.

Tzingarella to mieszanka Cabernet Sauvignon (40%), Merlot (40%), Cabernet Franc (15%) i Colorino (5%) z  młodszych winnic. 

Tzingarella (młodsza kuzynka “supertoskanów”) o pięknej rubinowej szacie,  jest pełna dojrzałych owoców (wiśnie, porzeczka, jeżyny), delikatnych przypraw i nut ziołowych.  18 miesięcy dojrzewania w beczce dodaje jej złożoności i gładkości taninom. Długi finisz, dobry potencjał starzenia.

Garaganega

Białe wino  wytwarzane wyłącznie z winogron Garganega pochodzących ze starych winnic.

Jasnożółty słomkowy kolor, w nosie owocowo-kwiatowe, mineralne. W ustach wyczuwalny jest lekki posmak gorzkich migdałów. Dobra równowaga między ciałem, a kwasowością, która dodaje przyjemną świeżość. Świetna pijalność i elegancja.

Marko Gure Arbasoak

Gure Arbasoak to po baskijsku “nasi przodkowie”. Reprezentuje szacunek dla starożytnej kultury baskijskiej. Fraza na przedniej etykiecie pochodzi z baskijskiego zaklęcia czarownic. Baga, Biga, Higa. Ikimilikiliklik, Izan Ontsa! (Raz, dwa, trzy, abrakadabra, bądź dobry!).

Winnice zlokalizowane są na terenach wioski Kortezubi, w regionie Bizkaia, gdzie znajdują się słynne jaskinie z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

70% soku fermentowane jest w beczkach dębowych, a 30% w stalowych kadziach, następnie wino jest starzone na osadzie przez 9 miesięcy i butelkowane bez procesu filtracji. Efektem jest wino o wyjątkowym charakterze.

Marko Gure Arbasoak prezentuje aromaty dojrzałego żółtego jabłka i gruszki, a także nuty ziołowe i kwiatowe. Fermentacja w beczce i bâtonnage dodają dymnej i drożdżowej złożoności, a także kremowej konsystencji. Przyjemne wytrawne i mineralne wykończenie.

94 punkty u Roberta Parkera.

Pinot blanc

Bursztynowe złoto. Piękna tradycyjna pomarańcz  z Gruzji, fermentacja i dojrzewanie odbywa się w glinianej amforze kwerwi. Długa maceracja (trwa od 1 miesiąca do 3) nadaje kompleksowości i aromatycznej głębi. W nosie nuty jabłka, pigwy i gruszki, aromaty korzenne, wanilia w tle. Pełne na podniebieniu, bogate i z dobrą taniną. Długi finisz z dobrze zbalansowaną kwasowością.

Pet Nat Gamay

Château Cambon została przejęta w 1995 roku przez Marcel Lapierre’a. Obecnie winnicą zarządza Marie Lapierre, wdowa po Marcelu Lapierre. Winnica jest organiczna, właściciele używają tylko naturalnych preparatów do traktowania winorośli. Winifikacja odbywa się z minimalnym dodaniem dwutlenku siarki, ręczny zbiór winogron i leżakowanie wina w dużych, starych dębowych beczkach – to jedne z zasad które stosuje Marie.

W nosie świeże i soczyste czerwone owoce – truskawki, maliny, poziomki. Do tego subtelne nuty waty cukrowej i kwiatów. W smaku przyjemne bąbelki, z czystą kwasowością i orzeźwiającym posmakiem. 

Średni wiek winorośli to 80 lat.

Secateurs Riviera Orange

Pomarańcz lekka i delikatna, częściowo w kontakcie ze skórką, częściowo w maceracji węglowej.  Lekko mętna w kieliszku, ale nie ma w niej żadnych nut zbyt nieprzyjemnych lub nieczystych! Zmiażdżone brzoskwinie, musująca witamina c, rabarbar i cukierki budyniowe, herbata earl grey. Kredowe i długie w ustach, super przyjemne.

Puszta Libre

Claus Preisinger zrobił swoje pierwsze wino, gdy miał zaledwie 20 lat i szybko powiększył 3 hektary rodzinnych winnic nad jeziorem Neusiedlersee w Burgenlandzie (Austria) do 19 ha. Jest najmłodszym członkiem Pannobile, grupy stworzonej w celu promowania unikalnego charakteru terroir Burgenlandu i lokalnych odmian, a także obiecującym nowym austriackim producentem.

Puszta Libre! pochodzi z winnic położonych na północnym brzegu Jeziora Nezyderskiego na bardzo zróżnicowanych glebach piaszczysto-gliniastych, z krzemieniem, kwarcem, łupkiem i wapieniem. Opierając swoją pracę na zasadach biodynamicznych Rudolfa Steinera, Claus utrzymuje naturalną równowagę winnicy, stosując wyłącznie praktyki organiczne i biodynamiczne.

Puszta Libre  to cuvée, którego całe grona poddawane są maceracji węglowej z lekką ekstrakcją. Fermentacja odbywa się spontanicznie przy użyciu rodzimych drożdży, a wino starzeje się w 3000-litrowych kadziach. Ostatecznie wino jest butelkowane bez filtrowania, klarowania i dodawania siarki.

Wino gładkie, soczyste, owocowe, z odrobiną mineralności zdecydowanie należy pić schłodzone!

Marko Loretxoa

Loretxoa oznacza mały kwiat i jest odniesieniem do piosenki Benito Lertxundi, uznanego baskijskiego piosenkarza i autora tekstów. Cytat na etykiecie pochodzi od szwajcarskiego poety Hermanna Hessego: “Słońce przemawia do nas poprzez światło. Kwiaty przemawiają zapachem i kolorem. Powietrze komunikuje się poprzez chmury, śnieg i deszcz”.

To wyjątkowe wino tworzy w 50% Hondarribi Zuri Zerratia, 35% Hondarribi Zuri i 15% Izkiriota Txikia. Po fermentacji w zbiornikach ze stali nierdzewnej wino jest przenoszone do beczek po Fino Sherry, wypełnionych do 80% pojemności, w których dojrzewa przez 2 miesiące pod kożuchem drożdżowym (flor). 

Marko Loretxoa pokazuje cytrusowe aromaty z tymi pochodzącymi od specyficznego dojrzewania (umami, dojrzałe jabłko, siano). Wytrawne pełne usta zakończone piękną słonością, która przenosi cię bezpośrednio z północy Hiszpanii na południe, 2 odległe regiony półwyspu w jednym kieliszku. Kwasowość i słoność są tym, co najlepiej definiuje to txakoli. Bez wątpienia wino niespotykane i warte odkrycia.

Marko Skin

Skin odnosi się do kontaktu tego wina ze skórą. Na etykiecie jest ona przedstawiona jako pozbawiona skóry twarz, której towarzyszy fraza “Twoja skóra przyciąga mnie grawitacją całego kosmosu, który na zewnątrz cierpi swoją nieprzeniknioną czarną wieczność”, autorstwa nikaraguańskiego poety Giaconda Belli.

Po 20 dniach kontaktu ze skórkami w 300-litrowych amforach, skórki są usuwane, a wino pozostawia się do fermentacji. Następnie przelewane jest do 225-litrowej beczki z francuskiego dębu, gdzie dojrzewa przez 8 miesięcy w kontakcie z osadem drożdżowym. Wino jest butelkowane bez filtracji.

Marko Skin prezentuje aromaty pigwy i pieczonego jabłka. Na podniebieniu żywa kwasowość jest dobrze zrównoważona smakami karmelizowanej skórki pomarańczowej i suszonej moreli. Kontakt ze skórką nadaje mu przyjemną, jędrną strukturę.

Marko 2019

Txakoli nietypowe. Winogrona pochodzą z późnego zbioru, są zbierane ręcznie, a wydajność jest niższa niż dozwolona dzięki rygorystycznej selekcji winogron. Winnica jest uprawiana ekologicznie, wino dojrzewa na osadzie drożdżowym przez  cztery miesiące, dzięki czemu wino ma dojrzalszy i pełniejszy charakter. Marko to wino, o kilkuletnim potencjale starzenia, z każdym rokiem będzie nabierać złożoności. Robert Parker ocenił je na 91 punktów.

Brisat 2019

Brisat nie jest winogronem, ale terminem oznaczającym produkcję wina skin-contact w Penedes w Katalonii! Tu mamy do czynienia ze 100% Xarel-lo ze starych krzewów.

Idealne wino pomarańczowe “na start”. Częściowo fermentowane na skórkach przez 14 dni,  spędziło następnie 8 miesięcy w glinianych amforach i stalowych zbiornikach. Ma bardzo jasny kolor, niską zawartość alkoholu, jest rześkie i świeże, a jednocześnie miękkie i pijalne. Piękny owocowy aromat z lekką nutą soli. Doskonałe samo lub z różnymi potrawami.

Wina naturalne – czym się wyróżniają?

Wino od lat towarzyszy ludziom podczas wyjątkowych chwil. Myśląc o romantycznej kolacji przy świecach, wyobrażamy sobie parę kochanków trzymających w dłoniach kieliszek wina. Trunek ten kojarzy się z wyrafinowaniem i klasą, często podaje się go w restauracjach. Podbija smak potraw i podkręca atmosferę. Do dyspozycji mamy mnóstwo różnych win – białych, czerwonych, różowych, pomarańczowych. Wszystkie odznaczają się innymi walorami smakowymi. Które z nich wybrać?

Z uwagi na wzrost popularności produktów naturalnych, także wina naturalne zyskały wielu zwolenników. Czym trunki te różnią się od pozostałych? Przede wszystkim sposobem produkcji. Naturalne wina nie są wygładzane, koloryzowane, dokwaszane czy koncentrowane. Nie oznacza to jednak, że winiarze nie interweniują w produkcję. Wręcz przeciwnie – często są bardziej zaangażowani, ponieważ cały proces nie jest od początku do końca zautomatyzowany, jak to ma miejsce w przypadku innych win. Współczesne rozumienie pojęcia ,,naturalne wino” sprowadza się do trunku, który powstaje z surowców uprawianych w ekologicznej winnicy bez użycia dodatków przetwórczych.

Sprawdź ofertę naszych naturalnych win białych.

Wina naturalne – sklep, który oferuje więcej

Wina naturalne, jakie znajdziesz w naszym sklepie online, odznaczają się wyjątkowym smakiem. Proponujemy trunki o nutach ziemistych, orientalnych, owocowych, a nawet kwiatowych. Niektóre propozycje są głębokie, pełne, z satysfakcjonującym finiszem, a inne – delikatne, lekkie i subtelne. Szeroki asortyment pozwala dopasować trunek do preferencji smakowych tudzież spożywanych potraw.

W naszym sklepie znajdziesz wina z różnych zakątków świata, w tym najwybitniejsze trunki z Włoch i Francji, jak i z Argentyny, Chile czy Australii. Naturalne wino wytrawne będzie doskonałym wyborem dla miłośników cierpkich i dojrzałych smaków. Wina słodkie i półsłodkie docenią pasjonaci subtelnych, bardziej owocowych nut. Niezdecydowanym polecamy wina delikatnie wytrawne, półsłodkie oraz półwytrawne. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.